Właściwy dobór kolorów jest niezwykle istotny w naszym życiu codziennym i co za tym idzie, w pomieszczeniach w których spędzamy większość czasu. Kolorystyka wnętrza duży ma wpływ na nasz nastrój, samopoczucie a także na całościową atmosferę. Może także zmienić optykę i proporcje wnętrza oraz pomóc zdefiniować styl i określić funkcje danego pomieszczenia.
W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz stała się jednym z kluczowych elementów projektowania przestrzeni. Wraz z rozwojem technologii i wzrostem świadomości estetycznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na detale swojego otoczenia, w tym na kolory użyte w wystroju wnętrza. Dlatego warto poznać tajniki psychologii koloru i umiejętnie wykorzystać je w procesie aranżacji swojego mieszkania, domu czy biura. Zastosowanie tej wiedzy ma wiele zalet. Po pierwsze, odpowiednio dobrany kolor może zmienić percepcję przestrzeni, sprawiając, że wydaje się większa, bardziej przytulna lub bardziej elegancka. Dzięki temu można stworzyć atmosferę dopasowaną do potrzeb mieszkańców.
Po drugie, jak naukowo udowodniono, kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Im kolor jest cieplejszy, czyli ma dłuższą falę świetlną, tym bardziej pobudza nasz organizm. Ciepłe barwy, takie jak czerwień czy pomarańcz dodają energii, podczas gdy chłodne kolory, jak niebieski czy zieleń, działają uspokajająco i relaksacyjnie. Dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie kolorów w konkretnej przestrzeni – na przykład stworzenie spokojnej atmosfery w sypialni czy pobudzającej w biurze. Dzięki zrozumieniu zasad stosowania kolorów możesz stworzyć harmonijną, osobistą, estetyczną i funkcjonalną przestrzeń, która będzie spełniała Twoje oczekiwania i nastrajała Cię pozytywnie każdego dnia.
W roku 2024 aranżacje wnętrz są inspirowane naturą i trendami z lat 80. Kombinacja pastelowych odcieni oraz intensywnych barw pozwala stworzyć harmonijne, naturalne i nowoczesne przestrzenie. Modne wnętrza prezentują się w brązach, pastelowych odcieniach żółtego, morelowym, kobaltowym, indygo a także w przybrudzonym różu i tonacjach zieleni.
Neutralne odcienie jak biele, beże oraz szarości dalej cieszą swoją obecnością. Popularnym zabiegiem dekoratorskim pozwalającym utrzymać wizualną spójność wszystkich elementów wystroju wnętrza jest zastosowanie różnych odcieni jednego bazowego koloru „tone-sur-tone”.
Najmodniejszym kolorem została energetyczna brzoskwinia Peach Fuzz – kolor Pantone na 2024, która odświeży i ociepli każde wnętrze, dodając mu elegancji i charakteru. Aby uzupełnić paletę kolorów tegorocznych aranżacji, warto postawić na metaliczne dodatki w odcieniach złota, miedzi czy srebra. Dodadzą one pomieszczeniom luksusowego wyglądu i zachwycą każdego profesjonalistę oraz amatora designu.
Pamiętaj jednak, że nie musisz ślepo podążać za trendami, aby pięknie urządzić swoje mieszkanie, bo moda na poszczególne kolory szybko się zmienia i co sezon trend forecasterzy wybierają nowy kolor.
Zdobycie wiedzy na temat kolorów i ich wzajemnego oddziaływania jest kluczem do stworzenia pięknej i spójnej aranżacji, która sprawi, że nasze wnętrze będzie wyjątkowe i pełne harmonii. Opracowanie idealnej kompozycji kolorystycznej we wnętrzu to proces, który wymaga starannego planowania i uwzględnienia wielu różnych czynników, takich jak:
1.Przeznaczenie i funkcja danego wnętrza
Ważne jest uwzględnienie rodzaju pomieszczenia oraz jego przeznaczenia. Na przykład do sypialni warto wybrać stonowane i relaksujące kolory, natomiast w salonie lub w biurze można zdecydować się na bardziej intensywne i energetyzujące odcienie. Zastanów się jaką atmosferę chcesz stworzyć w danym pomieszczeniu.
2. Rodzaj i ilość światła
Wnętrza o dobrej ekspozycji na naturalne światło stają się bardziej przyjemne i funkcjonalne, zachęcając do spędzania w nich czasu i w pełni wykorzystując swój potencjał. Dlatego też, warto zwrócić szczególną uwagę na kwestię oświetlenia w procesie aranżacji wnętrz, aby stworzyć przestrzeń, w której będziemy czuć się dobrze i komfortowo przez cały dzień. Ciepła barwa światła sprawia, że kolory wydają się bardziej intensywne i żywe, a światło zimne akcentuje barwy chłodne i przygasza ciepłe.
3. Wybór palety kolorów
Pierwszym krokiem do osiągnięcia harmonii kolorystycznej jest wybór palety barw, która będzie dominować w danej przestrzeni. Możesz zdecydować się na monochromatyczną paletę, czyli korzystanie z odcieni jednego koloru, bądź na zróżnicowane, wyraziste kolory. Pamiętaj jednak, że kluczem do harmonii jest umiar – unikaj nadmiernego stosowania intensywnych kolorów, które mogą przytłaczać i męczyć wzrok. Na przykład we wnętrzach w stylu klasycznym i minimalistycznym stosujemy spokojne i jednolite kolory, a w nowoczesnych aranżacjach możemy eksperymentować z kontrastowymi zestawieniami.
4. Kompozycja i proporcje kolorów
Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę przy komponowaniu kolorów we wnętrzu, jest zbalansowanie jasnych i ciemnych tonów. Ściany w jasnych kolorach optycznie powiększają przestrzeń, podczas gdy ciemne kolory nadają jej intymność i elegancję. Należy pamiętać o tym, że zbyt wiele intensywnych kolorów może przytłoczyć pomieszczenie.
Równie istotnym elementem kompozycji kolorystycznej są ich proporcje. Podstawa zasada, dająca gwarancję harmonijnego i spójnego wnętrza, opisuje proporcje kolorów jako stosunek: 70% – 20% – 10%. Pierwsza liczba 70% oznacza kolory neutralne wybierane na ściany, sufit oraz podłogę, druga to 20% bardziej wyrazistych kolorów dopełniających, które obejmują meble, dywan, zasłony i 10% kontrastującego z pozostałymi grupami kolorystycznymi koloru akcentującego, który możemy zastosować w dekoracjach, poduszkach i dodatkach.