FAQ Najczęstsze pytania

DRZWI

1. Jak dobrać drzwi do wnętrza?

+

Drzwi wewnętrzne kreują styl Twojego domu, ale stanowią też fundamentalny element wyposażenia gwarantujący prywatność oraz wygodę. Muszą być piękne ale również wytrzymałe i funkcjonalne. Wybierając drzwi warto zapoznać się z ich konstrukcją. Każdy model składa się z kilku podstawowych elementów, które mają wpływ zarówno na ich design jak i funkcjonalność, takich jak skrzydło, ościeżnica czy okucia. Kluczowym zadaniem jest dobranie drzwi wewnętrznych, które połączą wszystkie przestrzenie. Pokój dzienny jest sercem każdego domu więc od niego warto zacząć. Fundamentalne znaczenie ma również ocena dostępnej przestrzeni, dobór systemu otwierania oraz rozmiaru drzwi. Bardzo ważne jest dobranie materiału wykończeniowego. Fornir charakteryzuje się trwałością i niepowtarzalną strukturą. Naturalne drewno będzie unikatowe i ociepli wnętrze. Nowoczesne lakiery są nie tylko odporne na zarysowania ale również ekologiczne. Satynowo wykończona powierzchnia jest przyjemna w odbiorze. Biała stolarka drzwiowa to ponadczasowe rozwiązanie, idealne zarówno do klasycznych i nowoczesnych aranżacji. Dobierając drzwi pamiętaj, że Ty będziesz mieszkać w domu, który urządzasz. Nie przywiązuj więc zbytnio uwagi do aktualnej mody. Zaufaj sobie i wybierz kolory i faktury, które sprawią, że będziesz się czuć komfortowo.

Więcej w artykule: Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

2. Gdzie kupić drzwi LAGRUS?

+

Prowadzimy sprzedaż wyłącznie przez salony sprzedaży. Drzwi LAGRUS można zamówić w najlepszych salonach w całej Polsce. Dokładną lokalizację najbliższą Twojej okolicy znajdziesz w zakładce Gdzie kupić?

 

3. Gdzie mogę zobaczyć ekspozycję drzwi?

+

Aby przekonać się o jakości naszych produktów odwiedź salon sprzedaży w Twojej okolicy. Ekspozycje drzwi LAGRUS są dostępne w każdym salonie sprzedaży drzwi LAGRUS.  Dokładną lokalizację najbliższą Twojej okolicy znajdziesz w zakładce Gdzie kupić?

4. Jakie są standardowe wymiary drzwi?

+

Drzwi LAGRUS są produkowane z uwzględnieniem Twoich potrzeb. Przed złożeniem zamówienia niezbędne jest dokonanie pomiarów otworów. Zalecamy aby były one wykonane przez wykwalifikowaną grupę montażową, poleconą przez salon sprzedaży, w którym zamawiasz drzwi. Standardowe wymiary drzwi LAGRUS są zamieszczone w tabelach, które znajdziesz w Katalogu Drzwi LAGRUS lub w Informacjach technicznych. O dopłaty związane z niestandardowymi wymiarami zapytaj sprzedawcę.

5. W jakich kolorach i wybarwieniach mogę zamówić drzwi?

+

W ofercie LAGRUS znajdują się zarówno drzwi lakierowane na gładkie kolory o satynowym wykończeniu jak i drzwi fornirowane naturalnym dębem. Podstawowy kolor LAGRUS to biały RAL 9003. Każdy model drzwi LAGRUS możesz zamówić w dowolnym kolorze z palet RAL i NCS. Większość modeli możesz również zamówić w naturalnej barwie forniru dębowego lub barwione bejcą oraz lakierowane odkrytoporowo na kolory kryjące zgodnie ze wzorami wybarwień drzwi fornirowanych. Wzorniki wybarwień dostępne są w każdym salonie sprzedaży.

6. Jaką gwarancją są objęte drzwi?

+

Okres gwarancji na drzwi LAGRUS wynosi 24 miesiące. Okres ten liczony jest od dnia zakupu, potwierdzonego ważnym dokumentem (paragonem fiskalnym lub fakturą VAT). Gwarancja obejmuje wady fizyczne, tkwiące w samym produkcie, ukryte i niewidoczne podczas jego zakupu, a ujawnione w okresie gwarancji. Gwarancja nie obejmuje wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, zmian konstrukcyjnych czy nieprawidłowego transportu, przechowywania lub użytkowania produktu. Gwarancja traci ważność z powodu niewłaściwego montażu produktu, stąd zalecamy montaż drzwi przez wykwalifikowane grupy montażowe. Produkt objęty jest gwarancją na terytorium Rzeczpospolitej Polski.

7. Czy mogę sam zamontować drzwi LAGRUS?

+

Aby drzwi właściwie spełniały swoją funkcję estetyczną i użytkową oraz mogły służyć na lata, niezbędny jest montaż przez specjalnie wykwalifikowane grupy. Drzwi LAGRUS tracą ważność gwarancji z powodu niewłaściwego montażu, stąd zaleca się montaż drzwi przez wykwalifikowane grupy montażowe, polecane przez Punkty sprzedaży, w których możesz zamówić nasze produkty.

8. Czy drzwi posiadają atesty / certyfikaty?

+

Drzwi LAGRUS posiadają Krajową Ocenę Techniczną dla drewnianych drzwi wewnątrzlokalowych SYSTEM ITB-KOT-2020/1291 wydanie 1. Dokumenty dotyczące naszych produktów możesz pobrać z zakładki Do Pobrania.

9. Na jakim etapie budowy / remontu zamówić drzwi?

+

Do zamówienia drzwi niezbędne jest zrobienie pomiarów. Jest to możliwe kiedy w budynku są już wylane posadzki oraz kiedy jesteś zdecydowany na rodzaj podłogi, który będzie w pomieszczeniu. Zalecamy aby pomiary były dokonywane przez wykwalifikowaną grupę montażową, polecaną przez salon w którym składasz zamówienie. Warto nie zwlekać ze złożeniem zamówienia. Czas produkcji jest uzależniony od wielu czynników, może wynosić do kilkunastu tygodni.

10. Jak pielęgnować drzwi LAGRUS?

+

Codzienna pielęgnacja drzwi
Odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja drzwi są niezbędne, aby spełniały one właściwe swoją funkcję. Przeprowadzanie okresowej pielęgnacji najlepiej wykonać 2-3 razy w ciągu roku. Drzwi należy delikatnie przetrzeć miękką zwilżoną w wodzie szmatką, aby usunąć kurz i zabrudzenia. Następnie polakierowaną powierzchnię należy zabezpieczyć środkiem pielęgnacyjnym. Rekomendujemy Środek pielęgnacyjny LAGRUS, który znajduje się w naszej ofercie. Do codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzą się płyny do czyszczenia powierzchni lakierowanych w sprayu. Wybierając takie preparaty, należy zwrócić uwagę na ich skład. Należy unikać używania produktów tzw. „chemii domowej”, gdyż mogą one zniszczyć powierzchnię drzwi.

Podczas remontu
Podczas prac wykończeniowych czy remontowych w domu należy pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu drzwi przed zabrudzeniem. Najlepiej gdy drzwi zdejmiemy z zawiasów i przeniesiemy w bezpieczne miejsce. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocna będzie ochronna folia samoprzylepna lub kurtyna z przezroczystej folii z zamkiem błyskawicznym.

11. Czy mogę zamówić drzwi do samodzielnego wykończenia?

+

Drzwi ukryte to wciąż bardzo nowatorskie rozwiązanie. Dzięki wmurowanej w ścianę aluminiowej ościeżnicy widoczne jest jedynie skrzydło, które można maksymalnie dopasować do ściany, dzięki czemu wyróżniają się jedynie klamką i cieniutką szczeliną dookoła skrzydła. Tego typu skrzydło można zamówić zarówno w uniwersalnej bieli, tworzącym ciepły efekt dębie naturalnym lub przygotowane do samodzielnego wykończenia. W naszej ofercie przeznaczony do samodzielnego wykończenia występuje model TAFLA, który może być dostosowany do samodzielnego wykończenia jednostronnie lub obustronnie.

12. Czy drzwi LAGRUS są przylgowe czy bezprzylgowe?

+

W drzwiach przylgowych po zamknięciu tworzy się uskok ze skrzydła do ościeżnicy, skrzydło zasłania nieco ościeżnicę, nachodzi na nią. W przypadku skrzydeł bezprzylgowych po zamknięciu skrzydło i ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę, co sprawia że drzwi wyglądają nowocześnie i lekko. Drzwi LAGRUS występują wyłącznie w opcji drzwi bezprzylgowych.

13. Czy drzwi LAGRUS występują w wersji odwrotnie otwieranej?

+

Do wszystkich modeli drzwi LAGRUS może zostać zastosowany system odwrotnego otwierania skrzydła, inaczej nazywany systemem rewersyjnym. System ten umożliwia umieszczenie w jednym pomieszczeniu kilku par drzwi, które wyglądają tak samo niezależnie od kierunku otwierania. W tym systemie skrzydło zlicowane z ościeżnicą otwiera się do wnętrza pomieszczenia.

14. Czy drzwi LAGRUS mogą być zlicowane ze ścianą?

+

Do wszystkich modeli drzwi LAGRUS może zostać zastosowany system ukryty. Zastosowana jest w nim niewidoczna metalowa ościeżnica wmontowana w ścianę, dzięki czemu widoczne jest jedynie skrzydło, tworzące jednolitą płaszczyznę ze ścianą. Jest to idealne zastosowanie jeśli zależy nam na wykończeniu skrzydeł, tak aby były maksymalnie dopasowane do wnętrza.

15. Na jakim etapie należy montować drzwi z ukrytą ościeżnicą?

+

Jeśli zdecydowałeś się na system drzwi ukrytych musisz odpowiednio wcześnie zamówić ościeżnicę oraz poinformować firmę wykończeniową aby dostosowała otwór drzwiowy. W systemie ukrytym zastosowana jest niewidoczna metalowa ościeżnica wmontowana w ścianę, dzięki czemu widoczne jest jedynie skrzydło, tworzące jednolitą płaszczyznę ze ścianą. Ościeżnicę należy zamontować przed docelowym wykończeniem ścian.

16. Jak uzyskać drzwi podwyższane?

+

Jeśli chcemy optycznie podwyższyć pomieszczenie warto zdecydować się na drzwi podwyższane. Można uzyskać je na dwa sposoby. Jednym jest zamówienie podwyższanego skrzydła (Hmax = 2490mm) wraz ze standardowymi opaskami. Drugim sposobem jest zamówienie skrzydła w standardowym wymiarze ale z podwyższoną opaską górną. W ofercie LAGRUS występuje podwyższana ościeżnica zarówno o pionowym łączeniu opasek (ościeżnica UPLINE) jak i o poziomym łączeniu opasek (ościeżnica TOWER).

17. Czy są dopłaty za zamek magnetyczny i zawiasy ukryte?

+

W naszych drzwiach stosujemy akcesoria najlepszej jakości. Wszystkie modele LAGRUS mogą zostać wyposażone zarówno w zawiasy ukryte jak i zamek magnetyczny, za które obowiązują dopłaty. Zawiasy ukryte posiadają siedem osi obrotu i umożliwiają pełne otwieranie drzwi do kąta 180°, a zastosowana w nich technologia pozwala regulować położenie w trzech płaszczyznach bez demontowania skrzydła. Zamek magnetyczny gwarantuje wysoki komfort użytkowania oraz ciche domykanie. Występuje w komplecie z regulowaną blachą zaczepową. O dopłaty za akcesoria do drzwi dopytaj sprzedawcę w salonie.

18. Jak dodatkowo wyciszyć drzwi?

+

Drzwi LAGRUS zbudowane są w oparciu o klejonkę sosnową z wypełnieniem pełną płytą, dzięki czemu charakteryzują się wysokimi parametrami izolacji akustycznej. Jeśli zależy Ci aby dodatkowo odizolować akustycznie pomieszczenie możesz zastosować próg samoopadający, który jest dyskretnie wmontowany w skrzydło drzwiowe i spełnia swoją funkcję dopiero przy zamkniętych drzwiach. Jeśli zależy Ci na niemalże całkowitym wyciszeniu pomieszczenia to możesz zamówić drzwi akustyczne z aprobatą dźwiękoszczelności do 42dB. Zapytaj w Punkcie sprzedaży LAGRUS o koszty drzwi technicznych.

19. Czy mogę zamówić drzwi z czarną szybą lub lustrem?

+

Czarna szyba to tak zwany lacobel czyli ozdobne, nieprzeźroczyste, błyszczące szkło odporne na zabrudzenia, wilgoć, temperaturę i promieniowanie UV. W ofercie LAGRUS ten rodzaj szkła jest dedykowany drzwiom LIGHT VIEW. Do naszych drzwi stosujemy lustra srebrne, nazywane również kryształowymi. Standardowa grubość to 4mm, ale dostępne są również lustra o grubości 3 mm. Sugerowanym modelem do zastosowania lustra jest TAFLA. Zaleca się, aby lustro nie stanowiło całej powierzchni skrzydła, z racji na walory użyteczności akcesoriów, takich jak np. klamka.

LISTWY

1. Jak dobrać listwy do wnętrza?

+

Listwy przypodłogowe okalające wnętrze na styku podłogi i ściany subtelnie spajają przestrzeń w harmonijną klamrę. Dopasowane do siebie kolorystycznie w duecie z drzwiami dopełnią charakter pomieszczenia. Biały kolor listew harmonizuje z każdą barwą i fakturą przestrzeni nadając jej lekkość i świeżość. Listwy przypodłogowe w kolorach ścian będą ciekawym, nie rzucającym się w oczy wykończeniem. Unikatowa struktura forniru wpasuje się zarówno w klasyczne jak i nowoczesne wnętrza dodając im przytulności. Listwy mogą przyjąć prostą formę pasującą do opasek drzwiowych, płynnie łącząc płaszczyznę poziomą z pionową lub przeciwnie – zdobione frezowaniami, mogą stać się detalem, który podkreśli stylizowane wnętrze. W zależności od wysokości pomieszczenia można wybrać niskie lub wysokie modele. Łącząc estetykę z funkcjonalnością warto zwrócić uwagę na jakość cokołów. Wykonane z płyty MDF i starannie wykończone, cieszą się nieskazitelnym wyglądem, który przetrwa przez długie lat.

Więcej w artykule: Jak dobrać listwy do wnętrza?

2. Gdzie kupić listwy LAGRUS?

+

Listwy LAGRUS można kupić na terenie całej Polski wyłącznie w partnerskich punktach sprzedaży, które współpracują z naszą firmą. Zapraszamy do obejrzenia aktualnej ekspozycji. Większość z salonów sprzedaży oferuje usługę profesjonalnego montażu listew.
Znajdź punkt sprzedaży w Twojej okolicy.

3. Jakie są standardowe wymiary listew?

+

W stałej ofercie listew przypodłogowych LAGRUS występuje 50 modeli listew lakierowanych oraz 28 modeli listew fornirowanych.
Standardowe grubości: 10, 12, 16, 19 mm
Standardowe wysokości: 60, 80, 100, 120, 150 mm.

4. Czy mogę zamówić niestandardowy wymiar listwy?

+

Jeśli żadne wymiary listew dostępnych na magazynie nie spełniają Twoich oczekiwań możesz zamówić listwy o własnych wymiarach. Termin realizacji zamówienia niestandardowego wynosi ok 15-20 dni roboczych.

5. W jakich kolorach i wybarwieniach mogę zamówić listwy?

+

W ofercie LAGRUS znajdują się zarówno listwy lakierowane na gładkie kolory o satynowym wykończeniu jak i fornirowane naturalnym dębem. Podstawowe kolor LAGRUS to biały RAL 9003, czarny RAL 9005 i szary RAL 7035. Każdy model listew LAGRUS możesz zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL i NCS. Większość modeli możesz również zamówić w naturalnej barwie forniru dębowego lub barwione bejcą zgodnie z wzorami wybarwień drzwi fornirowanych. Wzorniki wybarwień dostępne są w każdym salonie sprzedaży.

6. Czy mogę zamówić listwy w tym samym kolorze co drzwi?

+

Jeśli zamawiasz produkty lakierowane o satynowym wykończeniu wystarczy, jeśli podasz kolor RAL lub NCS. Jeśli zamawiasz drzwi LAGRUS fornirowane dębem w kolorze zgodnym ze wzornikiem wybarwień LAGRUS to przy zamówieniu listew podaj numer koloru ze wzornika wybarwień drzwi dostępnego w salonie sprzedaży.

7. Jaki jest czas oczekiwania na listwy?

+

Listwy ze standardowej oferty w podstawowych kolorach LAGRUS oraz fornirowane w kolorze dębu naturalnego są dostępne od ręki. Termin dostarczenia listew jest zależny jedynie od opcji transportu, którą wybierzesz. Zamówienia na listwy w indywidualnych kolorach lub wymiarach realizujemy w trakcie 15-20 dni roboczych.

8. Jak pielęgnować listwy LAGRUS?

+

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja listew przypodłogowych jest niezbędna, aby spełniały one właściwie swoje funkcje na lata. Przeprowadzenie okresowej pielęgnacji najlepiej wykonać 2-3 razy w ciągu roku. Listwy należy delikatnie przetrzeć miękką, wilgotną szmatką aby usunąć kurz i zabrudzenia. Następnie polakierowaną powierzchnie należy wyczyścić środkiem pielęgnacyjnym. Rekomendujemy Środek pielęgnacyjny LAGRUS, który znajduje się w naszej ofercie. Do codziennej pielęgnacji doskonale sprawdzą się płyny do czyszczenia powierzchni lakierowanych w sprayu. Do pielęgnacji forniru bezbarwnego możesz użyć tych samych środków, ponieważ są fabrycznie zabezpieczone lakierem bezbarwnym. Wybierające odpowiednie preparaty należy zwrócić uwagę na ich skład. Należy unikać używania produktów z tzw. „chemii domowej”, gdyż mogą zniszczyć lakierowaną powierzchnię.

9. Jaka jest gwarancja na listwy?

+

Okres gwarancji na listwy LAGRUS wynosi 24 miesiące. Okres ten liczony jest od dnia zakupu, potwierdzonego ważnym dokumentem (paragonem fiskalnym lub fakturą VAT). Gwarancja obejmuje wady fizyczne, tkwiące w samym produkcie, ukryte i niewidoczne podczas jego zakupu, a ujawnione w okresie gwarancji. Gwarancja nie obejmuje wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, nieprawidłowego transportu, przechowywania oraz użytkowania produktu.

10. Jak montować listwy LAGRUS?

+

Aby listwy właściwie spełniały swoją funkcję estetyczną i użytkową oraz mogły służyć na lata zalecany jest montaż przez specjalnie wykwalifikowane grupy montażowe. Jeśli chcesz samodzielnie zamontować listwy skorzystaj z Zaleceń dotyczących montażu i użytkowania lakierowanych listew przypodłogowych, które możesz pobrać w zakładce Do pobrania. Aby ułatwić i przyśpieszyć montaż radzimy skorzystać z akcesoriów do listew dostępnych w naszej ofercie, jak np. słupki wykończeniowe lakierowane.

11. Jak wymierzyć potrzebną ilość listew?

+

Aby wymierzyć potrzebną do montażu ilość listew przypodłogowych należy zmierzyć obwód podłogi przy ścianach we wszystkich pomieszczeniach, a następnie odjąć szerokość otworów takich jak drzwi i okna balkonowe. Do otrzymanej sumy należy dodać ok. 10% na tzw. odpady montażowe. W trakcie montażu listwy wymagają różnych przycięć, a powstałe odcinki nie zawsze są możliwe do wykorzystania.

12. Czy są w ofercie akcesoria do montażu/wykończenia listew?

+

Listwy Lagrus umożliwiają doskonałe wykończenie nawet bardzo trudno dostępnych miejsc dzięki bogatej ofercie akcesoriów do listew. Aby ułatwić i przyśpieszyć montaż skorzystaj z uniwersalnych słupków wykończeniowych, dzięki którym nie ma konieczności cięcia listew po skosie. Jest to ciekawe, estetyczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ w przypadku ewentualnego uszkodzenia dużo łatwiej wymienić narożnik.  Do wykończenia ściany przy ramie okna balkonowego lub przy drzwiach ukrytych wykorzystaj specjalny estetyczny profil fabrycznie wykończony cieniowaniem na całej wysokości listwy lub z ćwierćwałkiem. Dużym ułatwieniem montażowym są listwy z fabrycznym zakończeniem, które może zostać użyte przy połączeniach ściany z meblami lub dekoracyjnymi panelami ściennymi. Wyjątkowy efekt uzyskasz zamawiając listwę ze specjalnym podfrezowaniem umożliwiającym zamontowanie taśmy LED. Wykonanie frezu jest możliwe na każdej listwie o minimalnej grubości 16 mm.

13. Jak określić cieniowanie listwy?

+

Aby zamówić specjalne wykończenie listwy takie jak cieniowanie czy zakończenie fabryczne konieczne jest określenie kierunku. Najłatwiej jest określić kierunek patrząc na lico polakierowanej listwy. Jeśli chcesz mieć cieniowanie po prawej stronie należy zamówić listwę z cieniowaniem prawym.

14. Czy mogę zamówić listwę fornirowaną z wykończeniem fabrycznym (cieniowaniem, frezem LED)?

+

Listwy LAGRUS umożliwiają łatwe wykończenie nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Aby przyśpieszyć i ułatwić montaż warto skorzystać z fabrycznych wykończeń oraz oferowanych akcesoriów. Fabryczne wykończenia, słupki, listwy z frezem pod taśmę LED oraz listwy w kształcie łuku są możliwe do realizacji jedynie w wykończeniu lakierowanym.

15. Czy listwy LAGRUS mają opcję ukrywania przewodów?

+

Zarówno listwy lakierowane na gładkie kolory o satynowym wykończeniu jak i listwy fornirowane naturalnym fornirem dębowym posiadają odpowiednie podfrezowania, które umożliwiają wprowadzenie przewodów pod listwą jak i dodatkowe frezowania ułatwiające montaż.

16. Czy listwy wilgocioodporne naprawdę są odporne na wilgoć?

+

Listwy wilgocioodporne PLUS produkowane są z materiału charakteryzującego się wyższą stabilnością parametrów oraz niską nasiąkliwością dzięki wcześniejszej impregnacji. Zalecane są do stosowania w pomieszczeniach o podłogach niechłonnych, w których może występować podwyższona wilgotność powietrza.

17. Co oznaczają skróty PLUS i STD

+

Lagrus STD to listwy wykonane na bazie standardowego MDF, polecane do stosowania na podłogach chłonnych, do pomieszczeń o standardowej wilgotności powietrza. Lagrus PLUS to listwy wykonane na bazie MDF wilgocioodpornego, wyróżniające się zielonkawym zabarwieniem. Polecane są do stosowania na podłogach niechłonnych, do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, cechuje je większa stabilność parametrów oraz mniejsza absorbcja wilgoci z otoczenia.

18. Czy mogę zamówić próbkę listwy?

+

Próbkę listew Lagrus możesz otrzymać w większości Punktów sprzedaży listew LAGRUS. Dokładną lokalizację Punktu sprzedaży najbliższego Twojej okolicy znajdziesz w zakładce Gdzie kupić?

19. Czy listwy fornirowane są zabezpieczone?

+

W ofercie LAGRUS znajdują się zarówno listwy fornirowane naturalnym dębem surowe – szlifowane, do samodzielnego wykończenia, jak i listwy fornirowane naturalnym dębem zabezpieczone lakierem bezbarwnym, gotowe do montażu. Każdy model, który występuje w wykończeniu fornirowanym możesz również zamówić w wybarwieniu zgodnym ze wzorami wybarwień drzwi fornirowanych. Wzorniki wybarwień dostępne są w każdym salonie sprzedaży.